Java Programlama Dersleri – 1 (Netbeans Kurulumu)

Evet arkadaşlar bildiğiniz üzere java derslerine başlayacağıma dair bir yazı paylaştım ve sözümde durarak ilk dersimize başlıyoruz.

Öncelikle şu soru ile başlayalım, nedir bu netbeans niye yüklüyoruz ? Netbeans aslında
bir IDE dir ve IDE leri programlarımızı hızlı ve akıcı bir biçimde geliştirmemizi sağlayan ve programımızı organize ettiğimiz bir araç olarak düşünebilirsiniz. Peki IDE kullanmadan derleyip çalıştıramaz mıyız diye sorarsanız, yapılır cevabını alırsınız fakat o kısıma şimdilik girmeyeceğim, bu yazımdaki asıl amaç java dilini öğretmek diğer çalışma ortamlarını ilerleyen zamanlarda inceleyebiliriz.

Dilerseniz kurulum aşamalarına başlayalım. Aşağıdaki bağlantıdan JDK yı indirelim. Kurulum adımlarına fazla değinmeyeceğim normal program kurar gibi next next dememiz yeter. Programcı insan için sorun olacağını pek sanmıyorum 🙂
İndirme Adresi : http://www.oracle.com/technetwork/java/javase/downloads/jdk9-downloads-3848520.html

Daha sonra işletim sisteminize uygun NetBeans IDE sini indirelim.
İndirme Adresi : https://netbeans.org/downloads

İndirme işlemlerinden sonra aşağıdaki adımları takip etmemiz lazım, normalde benim bilgisayarımda bu program yüklü fakat sizler için silip tekrardan kuruyorum kurulum adımlarını daha iyi gösterebilmek adına.

Kurulum Adımları

İlk olarak karşımıza böyle bir ekran gelecektir burdan ayar yapmadan next diyebiliriz fakat bazı özellikleri açmamız lazım onun için Customize butonuna tıklamamız gerekmektedir.

Customize dedikten sonra Apache Tomcat‘i dahil edelim isteğe bağlı olarak diğer yazılım dillerini kaldırabiliriz ama ben kaldırmadım o tamamen size kalmış bir olay.

Bu ekran dosyanın kurulacağı konumu ayarlayabiliyorsunuz ben değişiklik yapmadım aynı ayarlarda bırak bir sonraki ekran aynı şekilde dosya yoluyla alakalı değişiklik yapmadım sizde buraları Next diyerek geçebilirsiniz.

Tüm ayarlamaları yaptıktan sonra kurulum işlemine başlamak için Install butonuna basmamız yeterlidir.

Kurulum bittikten sonra böyle bir ekran bizi karşılacaktır burda Netbeans geliştirmesine katkıda bulunmak istiyorsanız yani anonim olarak kullanıcı istatiklerini göndermek istiyorsanız işaretleyebilirsiniz. Finish diyerek kurulumu tamamlayabilirsiniz.

Kurulum bittikten sonra böyle bir ekran bizi karşılayacaktır. Bir sonraki dersimizde ilk kodumuzu yazmaya başlayacağız iyi çalışmalar diliyorum.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir