Java Programlama Dersleri – 2 (Merhaba Java)

Merhaba arkadaşlar bir önceki yazımda netbeans kurulumundan bahsetmiş şimdi kod yazmaya hazırsanız başlayalım. Öncelikle netbeans programında bir proje oluşturarak işe başlayalım bu kısımları kolaylık olsun diye resimli olarak anlatmayı düşündüm.

Netbeans Yeni Proje Oluşturma

 New Project diyelim kısayolu Ctrl + Shift + N

Java kategorisinden Java Application‘ı seçiyoruz

Projemize isim veriyoruz ben ekrana merhaba java yazdıracağım için projenin ismini “Merhaba” yaptım siz istediğiniz ismi verebilirsiniz. Burda dikkat etmemiz gereken kısım Create Main Class kısmı bunu işaretlersek otomatik olarak class oluşturacaktır ama ben kendim oluşturmak istediğim için bunu işaretlemedim sizde benim uyguladığım adımları uygulayarak kod yazmaya başlarsanız sıkıntı yaşamazsınız.

Oluşturduğumuz projeye kodları yazacağımız Java Class oluşturuyoruz. Resimdeki gibi yapıp açılan pencerede class name olarak Main yazıp finish demeniz yeterlidir. Daha sonra aşağıdaki gibi bir ekran açılacak ve kodlarımızı bu ekrana yazıp derleme işlemlerini yapıcaz.

Kodu yazıp F6 ya bastığımız zaman kodu çalıştırmış oluruz yada bu ikona  tıklayarak çalıştırabilirsiniz kara sizin.

System.out.println(); Komutuyla ekrana Merhaba Java yazdırdık.

/ /  şu şekilde tek satırlık yada /* */ şu şekilde daha uzun yani birkaç satırlık açıklama satırı ekleyebilirsiniz. Açıklama satırları dersleyici tarafından dikkate alınmaz sizde projelerinizde bu şekilde notlar bırakarak daha anlaşılır olmasını sağlayabilirsiniz.

Bugünkü anlatımım bu kadar diğer derslerde görüşmek dileğiyle anlamadığınız takıldınız yer olursa bana yazabilirsiniz.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir