Visual Studio Code ile Java Programlama

Herkese merhaba arkadaşlar bugünkü konumuz Java ile kod yazanları yakından ilgilendiriyor. Bildiğiniz üzere Java ile ilgili çeşitli IDE ler mevcut dilerseniz şu bağlantıdan Java dili için kullanabileceğiniz IDE’leri inceleyebilirsiniz. Şimdi asıl konumuza gelelim, ben görselliği hoşuma gittiği için Visual Studio Code ile Java kodlamaya çalıştım fakat ilk başlardan bunun çok karmaşık olduğunu düşündüm çünkü bu konuyla alakalı ne Microsoft’un sitesinde nede arama motorlarında Türkçe kaynağa ulaşamadım bende yabancı kaynaklardan araştırarak sonunda VS Code ila Java derlemeyi öğrendim ve ilk Türkçe kaynak olması açısından sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyorum.

Sizde  araştırdınız ama kaynak bulamadıysanız bu yazıyı mutlaka sonuna kadar okumalısınız. Şimdi öncelikle VS Code’yi bu bağlantıdan indirelim. Programı indirdikten sonra Microsoft tarafında yayınlanmış VS Code Eklentilerden Java Extension Pack’i yükleyelim.

Eklentiyi yükledikten sonra  Java kodlarımızı derlemek için kullanacağımız kodları yazalım.

VSCODEJAVA benim tanımladığım dosya yolu siz Javayı nerde çalışıyorsanız o dosyası açın o kısım otomatik olarak sizin açtığınız dosyaya göre adlandırılacaktır. 2 Numaralı alan ile gösterilen yere tıklayıp json dosyası oluşturalım ve ismini tasks.json yapalım. Bu dosyanın içine aşağıdaki kodları yazalım.

Buraya kadar herhangi bir sıkıntı yoksa devam ediyorum. Bu yazdığımız derleyici yolunu belirten kodları çalıştırmak için bir kısayol tanımlaması yapalım. VS Code’den sırasıyla File > Preference > Keyboard Shoutcut yolunu izleyelim. Açılan pencerede For advanced customizations open and edit keybindings.json linkine tıklayalım ve  açılan pencerede aşağıdaki kodları yapıştıralım.

Artık herşey hazır şimdi az önce tasks.json oluşturduğumuz gibi 2 Numaralı butona tıklayıp Hello.java isimli bir dosya oluşturalım ve içine Java kodu yazalım. Daha sonra yazdığımız Java Kodunu ALT+C tuş kombinasyonu ile compile edelim ve sonra ALT+R ile çalıştıralım. Tüm herşey bu kadar takıldığınız veya anlamadığınız bir durum olursa yorum kısmına yazmanız yeterlidir.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir